Jesteś tutaj: Strona główna » TSR » Więcej o TSR

Więcej o TSR

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach         

Histroria TSR:

W 1969 roku swoje badania nad terapią krótkoterminową rozpoczął Steve de Shazer. W 1978 roku Steve de Shazer wspólnie z Insoo Kim Berg założyli Brief Family Therapy Center w Milwaukee. Tu stworzyli model Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – BSFT. Angielska nazwa Brief Solution Focused Therapy, w tłumaczeniu na język polski brzmi: Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu, który uznawany jest za jedno z wielu kreatywnych podejść w psychoterapii.

Od 1990 roku BSFT rozwija się w Polsce jako podejście psychoterapeutyczne. Autorzy BSFT powołują się na późne prace Miltona H. Ericksona oraz
metody pracy w Mental Research Institute w Palo Alto. Model terapii BSFT ciągle rozwija się i dostosowuje do indywidualnych potrzeb klientów.
Zdaniem twórców modelu BSFT, głównymi konstruktorami metod pracy są sami klienci. To oni są uważani za ekspertów i to oni uczą, co działa.

 
Filozofia centralna:
 
  1. Jeśli coś działa, rób tego więcej.

  2. Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej - Rób coś innego.

  3. Jeśli coś się nie zepsuło - nie naprawiaj tego.

 

Główne Założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach:

  • Pomimo życiowych zmagań wszyscy ludzie posiadają mocne strony, które mogą wykorzystać, aby poprawić jakość swojego życia.
  • Klient jest osobą, która wyznacza cele oraz ocenia postępy w terapii, a także decyduje w jakim momencie należy terapię zakończyć.
  • Wszystkie środowiska – nawet te najbardziej patologiczne – mają w sobie zasoby.
  • Klient wspólnie z terapeutą pracują nad skonstruowaniem, jak najbardziej optymalnych rozwiązań dla sytuacji, w której się on znalazł.
  • Terapeuta nie osądza, ani nie obwinia klienta za jego trudności, a zwraca go ku odkrywaniu, jak udało mu się przetrwać nawet w najtrudniejszych okolicznościach.
  • Czas trwania terapii nie jest ściśle określony. Terapeuta ma jednak obowiązek pamiętać, aby czas trwania terapii był jak najkrótszy.

 
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach tradycyjnie znajdowała zastosowanie w terapii małżeńskiej i rodzinnej.
Z czasem znaleziono nowe, mniej konwencjonalne pola zastosowań. Podstawowe założenia i filozofia tego modelu upowszechniły się i znalazły zastosowanie w szkolnictwie, świadczeniach opiekuńczych, terapii grupowej i w przedsiębiorstwach.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? >>Pobierz artykuł o TSR<<